Publikace v prestižním časopise nature communication
Tým Laboratoře bioinženýrství mikroorganismů, pod vedením doc. Mgr. Pavla Dvořáka, Ph.D. spolupracoval s několika kolegy z ÚEB (Dr. Tibor Botka) a ze zahraničních institucí v Irsku, Německu, Španělsku a Austrálii. Byla provedena detailní analýza dvou linií bakteriálních kmenů, které byly vyvinuty paralelně za účelem lepšího růstu na cukru D-xylóza, který se hojně nachází v rostlinné biomase. Ukazujeme, že cestičky adaptace bakteriálního metabolismu na nové substráty jsou velmi různorodé a křivolaké, ale někdy se nám je daří rozklíčovat.
Publikovaná zjištění jsou důležitá pro lepší design mikrobiálních buněčných továren, které mohou být využity pro zužitkování odpadní rostlinné biomasy a její přeměnu na užitečné chemikálie (biomateriály, biopaliva nebo léčiva), a také pro lepší pochopení bakteriálního metabolismu a jeho adaptace na nepůvodní substráty.
Více článků
-
Letošní Noc vědců je již za námi.S tématem proměna mohli návštěvníci na oddělení mikrobiologie spatřit, jakou roli hrají mikroorganismy v proměně při rozkladu organické hmoty a čištění odpadních vod. Také, jak dokáží proměnit suroviny v jedlé a chutné produkty Jakou proměnou prošly v medicíně , nebo jak je my sami můžeme proměnit v superbakterie
-
Exkurze v rámci kurzu Biochemik Junior 2024
Začátek školního roku neznamená jenom zasednutí žáků do lavic, ale také otevírá možnosti zájemcům o biologické obory. Kurz Biochemik Junior, pořádaný ústavem Biochemie Masarykovy univerzity, nabídl žákům středních škol možnost vyzkoušet si vědeckou práci v laboratoři. Stejně tak se žáci mohli podívat i do laboratoří jiných oddělení a dozvědět se, jaké výzkumy se na Masarykově univerzitě provádí.