Vědci objevili unikátní struktury v genetické informaci viru klíšťové encefalitidy, které se mohou stát cílem protivirových léčiv

7. 4. 2022

Virus klíšťové encefalitidy (VKE) způsobuje závažné onemocnění nervové soustavy člověka. V posledních letech navíc celosvětově vzrůstá počet případů i přesto, že je k dispozici účinné očkování. V případě nákazy však zatím nejsou dostupná žádná vhodná antivirotika, proto jsou pacienti odkázáni pouze na podpůrnou léčbu.

Týmu odborníků z Přírodovědecké fakulty MU, Biofyzikálního ústavu AVČR, Parazitologického ústavu Biologického centra AVČR, Ústavu organické chemie a biochemie AVČR a Výzkumného ústavu veterinárního lékařství se nyní podařilo objevit v genetické informaci viru klíšťové encefalitidy unikátní struktury, označované jako guaninové kvadruplexy (G4). Bylo zjištěno, že tyto struktury hrají růžné klíčové role při množení viru v hostitelské buňce, ale mohou být i cílem protivirových léčiv. Molekuly, které specificky rozpoznávají tyto G4 struktury, měly vysoký antivirový účinek a mohou tak budoucnu rozšířit repertoár možných léčiv na tuto infekci.

Výsledky této studie byly nyní publikovány v prestižním vědeckém časopise Nucleic Acids Research. Hlavním autorem je Jiří Holoubek, student doktorského programu Mikrobiologie na Přírodovědecké fakultě MU, který svou disertační práci vypracovává pod vedením prof. Daniela Růžeka a dr. Luďka Eyera.

Přehled všech článků